15/08/2014
Mongolia și Siberia, la -25 de grade. Pe o motocicletă de 75 de ani
18/08/2014

Marquez NU a câștigat cursa de la Brno

Dani Pedrosa a pus punct victoriilor consecutive obținute până acum de Marc Marquez în sezonul 2014 și a urcat pe prima treaptă a podiumului în Marele Premiu al Cehiei.

Pe următoarele două poziții au venit, în ordine, Jorge Lorenzo și Valentino Rossi. Marquez a terminat abia pe locul patru. Este prima oară când nu câștigă în acest sezon și prima oară când termină o cursă MotoGP în afara podiumului.

„Astăzi n-a fost posibil“, a spus Marquez după cea mai slabă cursă a sa din 2014. Pilotul Honda a avut un start prost, iar apoi s-a șicanat cu Valentino Rossi pentru a treia treaptă a podiumului, dar a pierdut lupta cu Doctorul. Nu e clar motivul pentru care Marquez a obținut abia locul patru, dar s-a vorbit despre o alegere greșită în ceea ce privește pneul-spate. Oricum, cu toate că n-a fost în formă,  rămâne liderul incontestabil al clasamentului cu 77 de puncte avans față de locul doi.